News

Match schedule

Vytlačiť

Women and U21 Men’s World Championships are taking place on 15 to 17 November in Michalovce. The match schedule has been prepared for the three playing days. The names of the countries were added after the draw on 11 Nov.

The championships will feature 11 countries: Colombia, Czech Republic, Denmark, Hungary, France, Italy, Poland, Slovakia, Spain, Switzerland, Romania

Three countries that have signed up for the event – Mali, Iraq and India – will not be able to take part due to financial or visa issues.

 

Friday 15.11.

Time

MŠH 1

 MŠH 2

GPH 3

GPH 4

08:30

S-W ROU-COL

S-W POL-DNK

S-U21 HUN-FRA

S-U21 SVK-ESP

08:55

S-W HUN-COL

S-W SUI-SVK

S-U21 ITA-POL

S-U21 DNK-COL

09:20

S-W ROU-DNK

S-W HUN-POL

S-U21 CZE-FRA

S-U21 ROU-ESP

09:45

S-W COL-DNK

S-W CZE-ESP

S-U21 HUN-POL

S-U21 SVK-COL

10:10

S-W ROU-POL

S-W SUI-ESP

S-U21 CZE-ITA

S-U21 ROU-DNK

10:35

S-W HUN-DNK

S-W CZE-SVK

S-U21 FRA-POL

S-U21 ESP-COL

11:00

S-W COL-POL

S-W ESP-SVK

S-U21 HUN-ITA

S-U21 SVK-DNK

11:25

S-W HUN-ROU

S-W SUI-CZE

S-U21 CZE-POL

S-U21 ROU-COL

11:30

LUNCH

LUNCH

LUNCH

LUNCH

12:30

---------------------

---------------------

S-U21 FRA-ITA

S-U21 ESP-DNK

12:55

S-U21 CZE-HUN

S-U21 ROU-SVK

--------------------

--------------------

13:20

S-U21 Q1 (A2-B3)

S-U21 Q2 (B2-A3)

S-W Q1 (A2-B3)

S-W Q2 (B2-A3)

13:45

D-U21 HUN-POL

D-U21 ROU-COL

D-W CZE-POL

D-W HUN-ESP

14:10

D-U21 FRA-DNK

D-U21 ITA-ESP

D-W SVK-DNK

D-W ROU-COL

14:35

D-U21 CZE-POL

D-U21 SVK-COL

D-W CZE-DNK

D-W HUN-COL

15:00

D-U21 HUN-DNK

D-U21 ROU-ESP

D-W SVK-POL

D-W ROU-ESP

15:25

D-U21 CZE-FRA

D-U21 SVK-ITA

D-W DNK-POL

D-W COL-ESP

15:50

D-U21 POL-DNK

D-U21 COL-ESP

D-W CZE-SVK

D-W HUN-ROU

16:15

D-U21 HUN-FRA

D-U21 ROU-ITA

D-W Q1 (A2-B3)

D-W Q2 (B2-A3)

16:40

D-U21 CZE-DNK

D-U21 SVK-ESP

--------------------

---------------------

17:05

D-U21 POL-FRA

D-U21 COL-ITA

--------------------

---------------------

17:30

D-U21 CZE-HUN

D-U21 SVK-ROU

--------------------

---------------------

17:55

D-U21 Q1 (A2-B3)

D-U21 Q2 (B2-A3)

--------------------

---------------------

18:20

END OF DAY Nr.1

 

 

 


U21 = U21 Men / Juniori              W = Women / Ženy

S = Singles / Singel                        D = Doubles / Dvojice                  T = Triples / Trojice

MŠH = Municipal Sports Hall / Mestská športová hala

GPH = Secondary School Sports Hall / Gymnázium Pavla Horova

Zalužice = Primary School Sports Hall / ZŠ Zalužice

 

Saturday 16.11.

Time

MŠH 1

MŠH 2

GPH 3

Zalužice 4

08:30

T-U21 ROU-ESP

T-U21 HUN-FRA

T-W HUN-ROU

------------------

08:55

T-U21 COL-DNK

T-U21 POL-ITA

T-W DNK-POL

------------------

09:20

T-U21 CZE-ESP

T-U21 SVK-FRA

T-W SUI-ROU

T-W CZE-COL

09:45

T-U21 ROU-DNK

T-U21 HUN-ITA

T-W HUN-POL

T-W SVK-ESP

10:10

T-U21 CZE-COL

T-U21 SVK-POL

T-W SUI-DNK

T-W CZE-ESP

10:35

T-U21 ESP-DNK

T-U21 FRA-ITA

T-W ROU-POL

T-W SVK-COL

11:00

T-U21 ROU-COL

T-U21 HUN-POL

T-W HUN-DNK

T-W ESP-COL

11:25

T-U21 CZE-DNK

T-U21 SVK-ITA

T-W SUI-POL

T-W CZE-SVK

11:50

T-U21 ESP-COL

T-U21 FRA-POL

T-W ROU-DNK

------------------

12:15

T-U21 CZE-ROU

T-U21 SVK-HUN

T-W SUI-HUN

-----------------

12:40

T-U21 Q1 (A2-B3)

T-U21 Q2 (B2-A3)

T-W Q1 (A2-B3)

------------------

13:10

LUNCH

LUNCH

T-W Q2 (B2-A3)

LUNCH

14:00

OPENING  CEREMONY

OTVÁRACÍ CEREMONIÁL

 

 

14:30

S-W SF (A1-Q)

S-U21 SF (A1-Q)

S-U21 7.- 8.place

-----------------------

15:00

S-W SF (B1-Q)

S-U21 SF (B1-Q)

S-U21 5.- 6.place

-----------------------

15:30

D-W SF (A1-Q)

D-U21 SF (A1-Q)

D-U21 7.- 8.place

-----------------------

16:00

D-W SF (B1-Q)

D-U21 SF (B1-Q)

D-U21 5.- 6.place

-----------------------

16:30

T-W SF (A1-Q)

T-U21 SF (A1-Q)

T-U21 7.- 8.place

-----------------------

17:00

T-W SF (B1-Q)

T-U21 SF (B1-Q)

T-U21 5.- 6.place

-----------------------

17:30

S-U21 9.- 10.place

S-W 7.-8.place

----------------------

-----------------------

18:00

D-U21 9.-10.place

S-W 5.- 6.place

----------------------

-----------------------

18:30

T-U21 9.-10.place

D-W 7.- 8.place

----------------------

-----------------------

19:00

END OF DAY Nr.2

D-W 5.- 6.place

----------------------

-----------------------

 

Scheduled times of each match on Friday and Saturday are indicative. Every match begins 5 min after the previous one has finished.

Uvedené časy zápasov v piatok a sobotu sú orientačné. Každý zápas začína 5 min po skončení toho predchádzajúceho.

 

Sunday 17.11.

Time

MŠH

09:00

T-W 7.- 8.place

09:30

T-W 5.- 6.place

10:00

S-W 3rd place

10:30

S-U21 3rd place

11:00

D-W 3rd place

11:30

D-U21 3rd place

12:00

T-W 3rd place

12:30

T-U21 3rd place

13:00

S-W final

13:30

S-U21 final

14:00

Singles Medal ceremony

14:15

D-W final

14:45

D-U21 final

15:15

Doubles Medal ceremony

15:30

T-W final

16:00

T-U21 final

16:30

Triples Medal ceremony

16:45

END OF CHAMPIONSHIPS